Talviolympialaiset alkavat – tuleeko kiekkokulta viimein Suomeen?
Suomalaiset ovat vuoden 1995 historiallisen jääkiekon MM-kullan jälkeen päässeet tapaamaan torilla jo useamminkin, mutta vielä yksi suuri tavoite on saavuttamatta. Nimittäin jääkiekon kultamitali talviolympialaisissa. Suomalaisilla on nyt syytä jännittää tulisiko sellainen viimein Pekingin kisoista, jotka alkavat tällä viikolla Kiinassa.
Suomella on parhaillaan kaikki mahdollisuudet voittaa jääkiekon olympiakultaa sekä miesten että naisten sarjoissa. Molemmat joukkueet ovat asiantuntijoiden mukaan erittäin kovatasoisia kansainvälisessä mittapuussa. Ensimmäisen kerran kisamenestystä saadaan jääkiekossa jännittää jo huomenna torstaina, kun naisten joukkue kohtaa Yhdysvaltojen joukkueen. Ottelun voi katsoa oheisesta linkistä suorana lähetyksenä. Suomen naisjoukkue on ollut kisojen alla kohun keskellä, kun Noora Räty jätettiin yllättäen pois kisajoukkueesta.
Jääkiekon asiantuntijoiden mielenkiinto kohdistuu parhaillaan erityisesti Suomen, Yhdysvaltojen ja Kanadan joukkueisiin, jotka on rankattu kisojen kovimmiksi ja siten myös mitalikolmikoksi. Jukka Jalosen luotsaama miesten jääkiekkojoukkue aloittaa urakkansa kohti kultamitalia 10. helmikuuta, jolloin vastassa on Slovakian joukkue. Miehillä on alla MM-kisojen kulta ja hopea, joten odotukset olympiakullasta ovat korkealla.
Ennen kisojen alkamista Mr Greenin asiantuntijat arvioivat, että naisten jääkiekossa Suomi tulee nousemaan mitalikolmikkoon ja siten voittamaan vähintään pronssia. Miesten kohdalla asiantuntijat arvioivat, että todennäköisin kultajoukkue tulee Suomen sijaan itänaapurista Venäjältä, mutta todennäköisin hopeajoukkue tulee Suomesta ja pronssijoukkue Ruotsista tai Kanadasta. Suomalaisittain toivottavaa olisi, että nämä asiantuntijat olisivat aliarvioineet Suomen joukkueen kyvyt näissä kisoissa.